روستای ابدال آباد
    ابدال آباد يكي از مهم ترين و زيباترين مناطق گردشگري شهرستان تربت جام است كه در فاصله 40 كيلومتري شمال غرب شهرستان واقع شده اين روستاي كوهستاني داراي باغ هاي ميوه بخصوص باغ هاي گيلاس و آلبالو بوده و وجود كوه هاي متصل بهم و آبشار زيباي آن سبب شده تا خيل كثيري از گردشگران در فصول مختلف سال به اين روستا سفر نمايند و از جاذبه هاي طبيعي و مناظر زيباي آن لذت ببرند. این روستا  بعنوان جايگاه منطقه نمونه گردشگري شهرستان انتخاب شده است.
    علاوه بر جنبه گردشگري اين روستا، وجود تعدادي آثار و محوطه تاريخي بر زيبايي و اهميت اين روستا افزوده است، قلعه ابدال آباد يكي از اين آثار تاريخي است كه فضاي وسيعي را در بر دارد و مشتمل بر 9 برج است كه برج ها بصورت سه طبقه بوده كه تقريباً تمامي آنها سالم هستند و يك باروي عظيم و حصاري پيرامون قلعه و خانه هاي مسكوني داخل آن كه هنوز تعدادي از آن خانه ها جهت سكونت استفاده مي شوند. اين قلعه بنام قلعه ابدال خان معروف بوده و از اواخر دوره صفوي تا دوره قاجار مسكوني بوده و با شماره 14302-16/12/84 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. حمام روستاي ابدال آباد يكي ديگر از اين آثار است كه آن هم همزمان با ساخت قلعه احداث گرديده و متعلق به اواخر دوره صفوي و بعد از آن مي باشد و با شماره 14331-16/12/84 در فهرست آثار ملي ايران بثبت رسيده است. تپه باغ احمد، محوطه تاريخي ديگري است كه سفال هاي متراكم بر سطح آن از دوره تيموري و صفوي مي باشد اين تپه نيز با شماره 14304-16/12/84 در فهرست آثار ملي ايران بثبت رسيده است.


تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق