• صنایع دستی

  صنایع دستی و هنر

       هنرهای سنتی تربت جام شامل فرت بافی، گلیم بافی، معرق، سفالگری، دوخت های سنتی و تزئینی، ساخت سازهای سنتی و... است.
   

  چاروق دوزی

       چارق‌دوزی در دو نوع مردانه و زنانه از دیر باز در شهرستان قوچان رواج داشته و نقوش آن شامل دندان‌موشی یا هفت و هشت، زیگزاگ، هشت بخش، خورشیدی، شانزده بخش و... است.
   

  فرت بافی:

       روستای بزد را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید محصولات فرت معرفی کرد که بافت پارچه‌های پنبه‌ای شامل حوله دست و حمام، چادرشب، دستمال‌های آشپزخانه و جیبی، شال و پارچه های لباسی و همچنین بافت گلیم و قالی های تربتی با نقشه های معروف محلی در آن رایج است.
   

  گلیم بافی:

        روستای کلاته بزرگ و چشمه گل در شهرستان تربت جام گلیم بافان عموماً بر روی دارهای افقی به کار بافتن می پردازند. نقوش این بافته ها ساده و ابتدایی است که ازبن مایه های هندسی و گیاهی و حیوانی سرچشمه می گیرند. ابزار کار آنان قیچی دفتین و شانه و پشم یا کرک است. این بافته ها اغلب در روستاها و به همت زنان روستایی تولید می شوند.
   

  ساز سازی:

       از آنجا که نواختن موسيقي در ميان اهالي تربت جام از رواج چشمگيري بر خوردار است، ساخت ساز دوتار نيز به عنوان يکي از مهم ترين هنرهاي سنتي و مشاغل اين سرزمين به شمار مي رود.

   


سایر شهرستان ها
خدمات الکترونیک
ورود به پنل
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق